Enerji Sistemleri Mühendisliği
Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir Enerji, “temiz” veya “yeşil” olan enerji kaynaklarını ve teknolojilerini kullanır. Pek çok kişi, aynı kaynakta olduğu gibi enerji kaynaklarını ele alırken “Alternatif Enerji”, “Yenilenebilir Enerji” ve “Yeşil Enerji” terimlerini aynı cümle içinde kullanır, ama aynı değildirler. Her bir terim, enerji sistemleri hakkında konuşurken farklı bir anlam ifade eder. Peki, yenilenebilir enerji ne demektir?

Bazıları alternatif enerjinin fosil yakıt tüketimine dayanmayan her şeyi içerdiğini söylüyor. Bunlar, geleneksel fosil yakıtlara kıyasla alternatif enerji kaynakları olsa da, en geniş anlamıyla alternatif enerji, bir başkasının yerini alan herhangi bir enerji türüdür. Bu yüzden kömür enerjisinin ham petrol veya doğal gaza kıyasla alternatif bir enerji kaynağı olduğunu doğru bir şekilde söyleyebiliriz. Şimdi bildiğimiz gibi, kömür fosil yakıttır ve yakmak çevre için kötüdür. Nükleer enerjinin bile bir zamanlar geleneksel fosil yakıtlara “alternatif” olduğu düşünülmüş ve bu yüzden alternatif bir enerji kaynağı olarak adlandırılmıştır.

Yenilenebilir Enerji ise, doğa tarafından sürekli olarak yenilenebilen, tüketildiğinde dahi kısa sürede kendini tekrar yenileyebilen enerjidir. Temel olarak Güneş’in dünya üzerinde parıltısı ile oluşan bu enerji kaynakları,  dünyanın jeotermal sıcaklığından, biyokütle biçimine, rüzgarlardan, hidroelektriklere kadar birçok farklı biçimlere dönüşebilir. Yenilenebilir enerji teknolojileri, bu yakıtları çoğu zaman elektrik, ısı, kimyasallar veya mekanik güç gibi kullanılabilir enerji biçimlerine dönüştürür. Peki Nedir bu Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Önerilen Yazı  Rüzgar Enerjisi Santrali Kurulmadan Önce Ne Yapılmalı?

Güneş Enerjisi;

Güneş enerjisi, güneş ışınlarını kullanılarak oluşturulan enerjidir. Güneş enerjisi aynı zamanda “fotovoltaik” enerji olarak da bilinir. Çünkü güneşin fotonlarını elektrik voltajına dönüştürür. Ayrıca güneş enerjisi evlere ve diğer binalara eklenebilen güneş panelleri kullanılarak da kullanılabilir.


Rüzgâr Enerjisi;

Rüzgar, atmosferin hareketi, dünya yüzeyinin güneş ışığına maruz kaldığında değişen yüzey sıcaklıklarına bağlı olarak dünya yüzeyindeki sıcaklık farklılıklarından kaynaklanır. Rüzgar enerjisi, suyu pompalamak veya elektrik üretmek için kullanılabilir, ancak önemli miktarlarda enerji üretmek için geniş alan kapsama alanı gerektirir.


Hidroelektrik Enerjisi;

Hidroelektrik Enerjisi, hareketli suyun gücünden elde edildiği başka bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Güneş’ten gelen enerji; deniz, okyanuslar ve göller gibi büyük su kütlelerini ısıtır ve onu gökyüzündeki bulutları yükselten su buharına dönüştürür. Bulutların üstündeki soğuk hava, su buharını yoğunlaştırır, bu da daha sonra tepelere ve dağlara yağmur veya kar şeklinde Dünya’ya düşer. Daha sonra Baraj ve Santrallerde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanır.

Önerilen Yazı  Güneş Enerjisini Kullanabileceğiniz 5 Yer

Tavsiye Yazı: Hidroelektrik Enerjisi Hakkında Daha Fazla Bilgi için Tıklayınız…


Jeotermal Enerji;

Jeotermal Enerji, dünyadaki toprakların doğal ısısıdır. Yer kabuğundaki çatlakları ve gözenekleri dolduran kaya ve sıvı içerisindeki bu termal enerji, çeşitli amaçlar için kârlı bir şekilde kullanılabilir. Yeryüzünden gelen ısı ya da jeotermal (Geo (Toprak) + termal (ısı)) enerji, sondaj sularına benzer bir işlemde sondaj suyu veya buhar kuyuları ile erişilebilir ve kullanılabilir.


Biyokütle Enerjisi;

Biyokütle Enerjisi, genellikle bitkilerden oluşan bir enerji çeşididir. Bu formdaki enerji dünya genelinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Ne yazık ki en popüler olanı, pişirme ve sıcaklık için ağaçların yakılmasıdır. Bu süreç, atmosfere bol miktarda karbondioksit gazı salar ve birçok alanda kötü havaya büyük katkıda bulunur. Biyokütle enerjisinin şuanki modern biçimleri genellikle elektrik üretimi için kullanılır.

Önerilen Yazı  Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali - 2

Tavsiye Yazı: Biyokütle Enerjisi Hakkında Daha Fazla Bilgi için Tıklayınız…


Dalga Enerjisi;

Okyanuslarda sürekli dalga eyleminde enerji vardır. Rüzgar, okyanusların yüzeyinden geçerken, rüzgarın kinetik enerjisinin bir kısmı aşağıdaki suya aktarılarak dalga oluşturur. Dalga enerjisi, dalgaların ürettiği enerjiyi yakalayan ve bu mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren, okyanusların yüzeyine ekipman yerleştirerek okyanus dalgalarının periyodik olarak yukarı-aşağı hareketini kullanarak elektriğe dönüştürür.


Hidrojen Enerjisi;

Hidrojen, aslında yenilenebilir enerji kaynağı değildir, ancak kullanılabilirlik açısından oldukça zengindir ve kullanıldığında kirlilik açısından çok düşüktür. Hidrojen, tipik olarak bir araçta, yanma ürünü olarak sadece su ile bir yakıt olarak yakılabilir. Bu temiz yakıt, şehirlerdeki kirliliğin önemli ölçüde azaltılmasını sağlayabilir ya da bir elektrik motoruna güç vermek için pillere benzeyen yakıt hücrelerinde kullanılabilir.

 

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5, EmreAltilar.com

Yorum Yaz