Enerji Sistemleri Mühendisliği

Ucuz Elektrik Nasıl Elde Edilir?

Ucuz Elektrik Nasıl Elde Edilir?

 

Dünya’nın başı dertte ve kesinlikle bu bizim suçumuz. Bu noktada bazı yenilenebilir/yenilenemez enerjiden elektrik üretme yöntemlerinin sürdürülemez olduğu açıktır ve çok fazla karbon üretmeyen ya da (doğal gaz ve nükleer güç gibi) yeni enerji kaynakları bulmak zorundayız.

“Çok Fazla Enerji” üretmenin bir yolu yok, sadece gerekli olan enerjiyi üretiyorsunuz. Bu da Elektrik Tasarrufu yaparak ve Ucuz Elektrik elde ederek olabilir.

Tanınan ihtiyaç alternatif güç kaynakları için yeni değildir. Büyük çöllerde, muazzam onshore ve offshore rüzgar çiftlikleri, okyanuslarımızın gücünü dönüştüren dalga ışınları ve çok sayıda biyokütle çözümünün gelip kaybolduğu devasa güneş dizileri gördük . Bununla birlikte, bu alternatif enerji formları şehirlerdeki tek kaynak değildir: bilim adamlarının araştırdığı güç üretmenin bazı tuhaf yolları vardır.

Önerilen Yazı  Termik Santraller
Rüzgar ve Güneş Enerjisi Resim
1.Rüzgar ve Güneş

Yenilenebilir enerji olarak bilinen güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üretmek son zamanların en fazla rağbet gören enerji kaynakları olarak görülmektedir. Bu kaynakları kullanarak evlerimizde elektrik üretebiliriz. Rüzgar ve elektrik üretimi santralleri boyutları küçülerek evlerde, iş yerlerinde ve kamu kuruluşlarında lisanssız elektrik üretimi yapabilecek hale getirilmiştir ve kurulduktan sonra kullanılmayan fazla olan enerji özel akü ve bataryalarda depolanabilmektedir ayrıca fazla olan enerji şehir şebekelerine bağlantısı olan yerlerde şebeke üzerinden dağıtım şirketlerine satılabilmektedir.

Güneş Enerjili Su Isıtıcıları Resim
2.Güneş Enerjili Su Isıtıcılar

Güneş enerjisi sadece elektrik üretmek zorunda değildir. Evinizi ısıtmak için güneşin gücünü de kullanabilirsiniz .

Önerilen Yazı  Bor Elementi

Güneş enerjili su ısıtıcıları bir su rezervini ısıtmak için kullanılırlar, bu da radyatörlerinizden veya musluklarınızdan veya duş başlıklarınızdan pompalanabilir. Bu sistem suyu ısıtmak için gaz veya elektrik kullanmaktan çok daha ucuzdur ve güneş panellerine göre kurulumu daha kolaydır. Evinizin tamamını yenilenebilir enerji ile tamamen idare etmeye istekli değilseniz, güneş enerjili su ısıtma iyi bir alternatif olabilir.

Güneş Kliması Resim
3.Güneş Kliması

Evinizi soğutmak için güneşten gelen ısıyı kullanmak garip gelebilir, ama güneş enerjisinin tam olarak yaptığı şey budur. Güneşli klima, güneş enerjili su ısıtıcısının aynı prensiplerini kullanır, ancak bu sıcak suyu bir klima sisteminde kullanır.

Klima, evinizde neredeyse her şeyden daha fazla elektrik kullanır. Klima her yıl, özellikle merkezi havalarınız varsa ve sıcak bir iklimde yaşıyorsanız, önemli miktarda paraya mal olabilir. Evinizi soğutmak için sıcak su kullanmak size para kazandırabilir ve çevreye yardımcı olabilir.

Önerilen Yazı  Güneş Pili (Fotovoltaik Panel) Nasıl Çalışır?

Bir ikramiye olarak, klima için üretilen sıcak su evinizdeki diğer uygulamalar için de kullanılabilir. Kurulumunuza bağlı olarak, güneş enerjili su ısıtmanın avantajlarını da bonus iklimlendirme ile alabilirsiniz.

İnsanları ve Yaşamın Vücut Isısı Resim
4.İnsanları ve Yaşamın Vücut Isısı

Çok sayıda büyük şehir, geniş metro sistemlerinde sıkışıp kalan ısıyı toplamaya başladı. Metroların yalıtılmış ortamında milyonlarca taşıt  büyük bir sıcaklık farkına yol açıyor. Üretilen ısı, yerel evler, apartmanlar ve işletmeler için güç ve ısıya dönüştürülebilir. Örneğin; Amerika’da 2.5 milyon metrekarelik bir alışveriş merkezi, içinden geçen insanların hacmi tarafından üretilen ısıyı kullanıyor.

 

Yorum Yaz