Enerji Sistemleri Mühendisliği
Buhar Türbini Nedir? Nasıl Çalışır? Hakkında

Buhar Türbini

Buhar Enerjiyi Nasıl Sağlıyor?

Eski moda bir buharlı lokomotif gördüyseniz, buharın ne kadar güçlü olabileceği hakkında biraz fikriniz olacaktır. Buharlı lokomotifler bir buhar motorunun etrafına inşa edilen karmaşık makinelerdir. İçindeki depolanmış enerjiyi serbest bırakmak için yakıt olarak kömür yakılır ve kaynatılarak elde edilen su buharı motordaki pistonları iterek hareket sağlamış olur. Benzer şekilde buhar türbinlerinde de su buharı kullanarak buhar basıncını mekanik enerjiye çevirip yüksek verim elde etmek mümkün.

Buhar Neden Bu Kadar Çok Enerji İçerir?

Günlük hayatınızda (yemek yaparken, su kaynatırken) mutlaka buhara maruz kalmışsınızdır ve buharın ne derece sıcak-yakıcı olduğunu farketmişsinizdir. Buhar yanıkları inanılmaz derecede acı verici olduğunu ve sıradan bir sıcak su yanmasından çok daha fazla acı verdiğini bilirsiniz. Su ve buhar aynı sıcaklıkta ise, buhar neden daha fazla acı verir? Basitçe söylemek gerekirse daha fazla enerji içerdiğinden. 100°C’de 1 kg suyu aynı sıcaklıkta 1 kg buhara dönüştürmek için yaklaşık 540 kcal (2257 kJ) enerji gerekir. Bu kesinlikle çok büyük miktarda bir enerji. Bu termodinamikte de suyun buharlaşmasının gizli ısısı olarak adlandırdığımız şeydir. Su molekülleri suda hareket ettirmek için kaynağınızdaki sıcak sıvıyı sıcak gaz haline getirmek için vermeniz gereken enerjidir.

Önerilen Yazı  Kompresör

Peki, buhar neden daha çok acı veriyor? Eğer 100 °C kaynar su vücudunuza ulaşırsa, soğur ve sıcaklığını verir; Bu seni yakan enerjidir. Eğer 100  °C buhar vücudunuza ulaşırsa, önce suya geri dönüşür ve aynı zamanda soğuyarak vaporizasyonun gizli ısısını bedeninize verir bu da daha fazla acı hissetmenizi sağlar. Pozitif tarafta, buhardaki bu gizli enerji buhar motorlarında ve buhar türbinlerinde bu kadar kullanışlı kılan şeydir.

Buhar Türbini Nedir
Buhar Türbini Nedir

Buhar Türbini Nedir?

Buhar türbininin görevi yüksek basınç ve sıcaklıkta olan yüksek ısı enerjisine sahip akışkanın (su buharı) taşıdığı kinetik enerjiyi mekanik enerjiye dönüştüren ısı üreteci makinelerdir. Termodinamik esas olarak rankine çevriminin bir parçasıdır. Bu türbinlere bir jeneratör bağlanarak oluşan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürler. Buhar türbinleri üç farklı tip türbinden oluşmaktadır:

Önerilen Yazı  Güneş Enerjisini Kullanabileceğiniz 5 Yer

Yüksek basınç türbini, Orta basınç türbini, Alçak basınç türbini

 

Buhar Türbini Nasıl Çalışır?

Yanma kaynağı olarak kullanılan doğalgaz, kömür, nükleer veya fosil yakıtların yanmasıyla su yüksek derece sıcaklıklarda kaynatılarak kızgın buhar haline dönüştürülür. Elde edilen kızgın buhar ısı yalıtımlı borular yardımı ile tek akışlı bir şekilde türbin kanatlarının olduğu kısma gönderilir. Burada buharı karşılayan ilk türbin reaksiyon tipi kanatlardan oluşan yüksek basınç türbinidir. Hareket etme potansiyeli oldukça yüksek olan basınçlı buhar, yüksek basınç ve sıcaklıkla Y.B türbinin kanatlarına çarparak döndürmeye başlar. Daha sonra Y.B türbininde iş görmüş düşük basınçtaki buhar çift akışlı şekilde alçak basınç türbinine gönderilir ve orada da türbinin kanatlarını döndürerek mekanik bir enerji elde edilir. Oluşan bu mekanik enerji türbine bir dişli kutusu aracılığı ile bağlanan jeneratör yardımıyla elektrik enerjisine çevrilir. Termodinamiğin temel prensiplerine göre rankine çevrimiyle çalışan bu sistemde elde edilen enerji megavat düzeyinde enerji üretimi gerçekleştirmektedir.

Önerilen Yazı  Türkiyenin En Büyük 10 Rüzgar Enerjisi Santrali

 

Buhar Türbini Parçaları

A- Sabit Parçalar

 • Y.B türbini stator kanatları(sabit diskleri)
 • A.B türbini stator kanatları
 • Y.B türbini alt ve üst kabuk (karter)
 • A.B türbini alt ve üst kabuk (karter)
 • Destekler
 • Y.B ve A.B türbin mili sızdırmazlıkları
 • Kondenser

B-Hareketli Parçalar

 • Y.B türbini rotor milleri
 • Y.B türbini dengeleme diski
 • Y.B türbini rotor kanatları
 • A.B türbini rotor kanatları
 • Y.B ve A.B türbini generatör kavramaları

Yorum Yaz